#ASunSVB Action Continues on Final Day of Championship
FORT MYERS, Fla. – The final day of the 2014 Atlantic Sun Sand Volleyball Championship begins at 9 a.m. as North Florida and Jacksonville square off for a spot in the championship final.
 
#ASunSVB Action Continues on Final Day of Championship
Offense Leads Owls, Hatters To #ASunBSB Wins Friday
Bisons, Hatters Clinch Spots In #ASunSB Championship
#ASunMGolf Championship Preview; Play Begins Sunday
Changes in #ASunMTen / #ASunWTen Championship Schedule
Saturday, April 19, 2014
MTEN No. 4 Stetson at No. 1 ETSU Jacksonville, Fla. 9:00 a.m.
WTF Northern Kentucky at Kentucky Relays Lexington, Ky. 9:00 a.m.
MTF Northern Kentucky at Kentucky Relays Lexington, Ky. 9:00 a.m.
WTF Lipscomb at Kentucky Relays Lexington, Ky. 9:00 a.m.
MTF Lipscomb at Kentucky Relays Lexington, Ky. 9:00 a.m.
SVB #3 Jacksonville vs #1 North Florida Fort Myers, Fla. (Match 5) 9:00 a.m.
SB Lipscomb at Stetson * DeLand, Fla. (ASun.TV) 10:00 a.m.
WTF USC Upstate at Charlotte Invitational Charlotte, N.C. 10:00 a.m.
MTF USC Upstate at Charlotte Invitational Charlotte, N.C. 10:00 a.m.
MTEN No. 3 FGCU at No. 2 North Florida Jacksonville, Fla. 11:00 a.m.
SVB #4 Mercer vs #2 Stetson Fort Myers, Fla. (Match 6) 11:00 a.m.
MTF ETSU at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
WTF ETSU at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
WTF Mercer at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
WTF North Florida at Tom Jones Invitational Gainesville, Fla. 12:00 p.m.
WTF Jacksonville at Tom Jones Invitational Gainesville, Fla. 12:00 p.m.
WTF Kennesaw State at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
MTF Kennesaw State at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
BASE North Florida at FGCU * Fort Myers, Fla. 12:00 p.m.
WLAX Stetson at Detroit * Detroit, Mich. 12:00 p.m.
MTF North Florida at Tom Jones Invitational Gainesville, Fla. 12:00 p.m.
WLAX Elon at Howard * Washington, D.C. 1:00 p.m.
BASE ETSU at Jacksonville * Jacksonville, Fla. 1:00 p.m.
BASE Kennesaw State at USC Upstate * Spartanburg, S.C. (ESPN3) Cancelled
BASE Lipscomb at Stetson * DeLand, Fla. (ASun.TV) 1:00 p.m.
SB ETSU at Jacksonville * Jacksonville, Fla. (ASun.TV) 1:00 p.m.
WTEN No. 3 FGCU vs No. 2 ETSU Jacksonville, Fla. 1:00 p.m.
WTEN No. 4 Stetson vs No. 1 North Florida Jacksonville, Fla. 1:00 p.m.
SVB Match 5 Loser vs Match 6 Winner Fort Myers, Fla. (Match 7) 1:00 p.m.
SB Northern Kentucky at Mercer * Macon, Ga. 1:00 p.m.
SB Kennesaw State at No. 24 USC Upstate * Spartanburg, S.C. 1:00 p.m.
MLAX VMI at Canisius Buffalo, N.Y. 2:00 p.m.
SB North Florida at FGCU * Fort Myers, Fla. 2:00 p.m.
BASE Northern Kentucky at Mercer * Macon, Ga. 2:00 p.m.
SB ETSU at Jacksonville * Jacksonville, Fla. (ASun.TV) 3:00 p.m.
SB Northern Kentucky at Mercer * Macon, Ga. 3:00 p.m.
SVB Match 5 Winner vs Match 7 Winner Fort Myers, Fla. 3:00 p.m.
BASE ETSU at Jacksonville * Jacksonville, Fla. 4:00 p.m.
BASE Northern Kentucky at Mercer * Macon, Ga. 5:00 p.m.
MLAX Furman at Mercer * Macon, Ga. (ASun.TV) 7:00 p.m.
Saturday, April 19, 2014
MLAX Furman at Mercer * Macon, Ga. (ASun.TV) 7:00 p.m.
BASE Northern Kentucky at Mercer * Macon, Ga. 5:00 p.m.
BASE ETSU at Jacksonville * Jacksonville, Fla. 4:00 p.m.
SVB Match 5 Winner vs Match 7 Winner Fort Myers, Fla. 3:00 p.m.
SB Northern Kentucky at Mercer * Macon, Ga. 3:00 p.m.
SB ETSU at Jacksonville * Jacksonville, Fla. (ASun.TV) 3:00 p.m.
BASE Northern Kentucky at Mercer * Macon, Ga. 2:00 p.m.
SB North Florida at FGCU * Fort Myers, Fla. 2:00 p.m.
MLAX VMI at Canisius Buffalo, N.Y. 2:00 p.m.
SB Kennesaw State at No. 24 USC Upstate * Spartanburg, S.C. 1:00 p.m.
SB Northern Kentucky at Mercer * Macon, Ga. 1:00 p.m.
SVB Match 5 Loser vs Match 6 Winner Fort Myers, Fla. (Match 7) 1:00 p.m.
WTEN No. 4 Stetson vs No. 1 North Florida Jacksonville, Fla. 1:00 p.m.
WTEN No. 3 FGCU vs No. 2 ETSU Jacksonville, Fla. 1:00 p.m.
SB ETSU at Jacksonville * Jacksonville, Fla. (ASun.TV) 1:00 p.m.
BASE Lipscomb at Stetson * DeLand, Fla. (ASun.TV) 1:00 p.m.
BASE Kennesaw State at USC Upstate * Spartanburg, S.C. (ESPN3) Cancelled
BASE ETSU at Jacksonville * Jacksonville, Fla. 1:00 p.m.
WLAX Elon at Howard * Washington, D.C. 1:00 p.m.
MTF North Florida at Tom Jones Invitational Gainesville, Fla. 12:00 p.m.
WLAX Stetson at Detroit * Detroit, Mich. 12:00 p.m.
BASE North Florida at FGCU * Fort Myers, Fla. 12:00 p.m.
MTF Kennesaw State at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
WTF Kennesaw State at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
WTF Jacksonville at Tom Jones Invitational Gainesville, Fla. 12:00 p.m.
WTF North Florida at Tom Jones Invitational Gainesville, Fla. 12:00 p.m.
WTF Mercer at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
WTF ETSU at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
MTF ETSU at War Eagle Invitational Auburn, Ala. 12:00 p.m.
SVB #4 Mercer vs #2 Stetson Fort Myers, Fla. (Match 6) 11:00 a.m.
MTEN No. 3 FGCU at No. 2 North Florida Jacksonville, Fla. 11:00 a.m.
MTF USC Upstate at Charlotte Invitational Charlotte, N.C. 10:00 a.m.
WTF USC Upstate at Charlotte Invitational Charlotte, N.C. 10:00 a.m.
SB Lipscomb at Stetson * DeLand, Fla. (ASun.TV) 10:00 a.m.
SVB #3 Jacksonville vs #1 North Florida Fort Myers, Fla. (Match 5) 9:00 a.m.
MTF Lipscomb at Kentucky Relays Lexington, Ky. 9:00 a.m.
WTF Lipscomb at Kentucky Relays Lexington, Ky. 9:00 a.m.
MTF Northern Kentucky at Kentucky Relays Lexington, Ky. 9:00 a.m.
WTF Northern Kentucky at Kentucky Relays Lexington, Ky. 9:00 a.m.
MTEN No. 4 Stetson at No. 1 ETSU Jacksonville, Fla. 9:00 a.m.
ESPN Video Portal
Championship Schedule
NOV
2
Men's & Women's Cross Country
M: Lipscomb W: Lipscomb
NOV
2-10
Women's Soccer
Champion: Jacksonville Dolphins
NOV
13-17
Men's Soccer
Champion: ETSU Buccaneers
NOV
21-23
Volleyball
Champion: Jacksonville Dolphins
FEB
21-22
Men's & Women's Indoor Track & Field
M: Kennesaw State W: Jacksonville
MAR
4-9
Men's Basketball
Champion: Mercer Bears
MAR
11-16
Women's Basketball
Champion: FGCU Eagles
APR
14-16
Women's Golf
Jacksonville (Jekyll Island, Ga.)
APR
18-20
Men's & Women's Tennis
North Florida (UNF Tennis Complex)

Full A-Sun Championship Schedule